Fostele chimiste au „demolat” Tunisia

• handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici au debutat cu o victorie la Mondialul din Serbia

Chiar dacă, din păcate, „dream-team-ul” Oltchimului a devenit istorie, jucătoarele care, până nu mai departe de vara acestui an, au evoluat la Vâlcea continuă să ducă greul la echipa naţională. Sâmbătă, în primul joc pe care reprezentativa pregătită de selecţionerul Gheorghe Tadici l-a susţinut în cadrul Campionatului Mondial feminin din Serbia, trei sferturi din golurile „tricolorelor” au fost marcate de foste handbaliste ale Oltchimului. Într-un meci destul de important, disputat vineri, fiind primul de la acest turneu final, dar totuşi destul de accesibil prin prisma numelui adversarului, România s-a impus în faţa modestei selecţionate a Tunisiei, scor final 27-17 (15-8 la pauză). Cristina Neagu pare să îşi fi revenit aproape în totalitate după seria ghinioanelor care au chinuit-o în ultimii ani, ea fiind cea mai bună marcatoare a României din primul meci, cu şase goluri, alături de Perianu. Însă, pe lângă Neagu, alte cinci handbaliste care s-au aflat în anumite momente ale carierei lor sub contract cu Oltchim au marcat pentru prima victorie a naţionalei. Este vorba despre Adriana Nechita (patru goluri), Aurelia Brădeanu şi Valentina Ardean Elisei, fiecare cu câte trei reuşite, Oana Manea (două goluri), respectiv Eliza Buceschi (un gol).
Urmează meciul cu Australia

După succesul înregistrat în faţa Tunisiei, echipa pregătită de Gheorghe Tadici va evolua mâine în cel de-al doilea meci din Grupa D a Campionatului Mondial din Serbia. Adversara României va fi o echipă cu foarte puţină tradiţie în acest sport, reprezentativa Australiei, calificată din postura de campioană a continentului Oceania. Partida dintre cele două formaţii se va luni, cu începere de la ora 20.15.