Fetele de la Național au coborât o poziție în clasamentul Diviziei A

Meci greu, duminica trecută, pentru sportivele de la Național Râmnicu Vâlcea. În cadrul etapei a XXI-a din Seria C a Diviziei A de handbal feminin, acestea au cedat pe terenul Daciei Mioveni. După cum preciza Mia Rădoi, antrenoarea secundă a formației râmnicene, într-o declarație oferită pentru cotidianul nostru, partida de la Mioveni se anunța una foarte dificilă prin prisma faptului că diferența de vârstă și experiență dintre componentele celor două formații este clar în favoarea grupării argeșene. Chiar dacă Dacia Mioveni s-a impus cu scorul final de 31-18, prima repriză a fost destul de echilibrată. Sportivele de la Vâlcea au demonstrat, cel puțin pe parcursul primului act, că au mers la Mioveni pentru a se lupta de la egal la egal cu liderul Seriei C și a face o figură cât mai frumoasă. La pauză, tabela indica 14-11 în favoarea formației argeșene, plusul de experiență și de maturitate al fetelor de la Mioveni simțindu-se mai mult pe parcursul reprizei secunde.
După acest eșec, coroborat cu succesul de pe teren propriu al celor de la Activ Plopeni în fața târgoviștencelor de la Club Sportiv Universitar, Național Râmnicu Vâlcea a coborât o poziție în clasament, ajungând pe locul al treilea. Acum, după etapa a XXI-a din Divizia A de handbal feminin, clasamentul Seriei C se prezintă în felul următor: Dacia Mioveni – 49p, HC Activ Plopeni – 38p, Național Râmnicu Vâlcea – 37p, FC Argeș – 36p, ACS Kezilabda Klub – 15p, CSU Târgoviște – 9p, LPS Târgu Jiu – 7p.