Erik Lincar debutează cu o victorie pe banca municipalilor!

• Vâlcea a câştigat cu 2-0 partida de la Reşiţa şi păstrează şanse pentru promovarea în Liga I

În urmă cu puţin timp, CS Municipal Râmnicu Vâlcea a obţinut o victorie extrem de preţioasă pe terenul reşiţenilor de la Metalul. Instalarea lui Erik Lincar pe banca tehnică a vâlcenilor s-a dovedit de bun augur, echipa noastră impunându-se cu scorul de 2-0. Primul gol a fost marcat de atacantul Adrian Codin, în minutul 10, după o fază „lucrată” de francezul Christian N’Kongue. În partea secundă, Vâlcea a risipit emoţiile prin Adrian Popa, care a punctat în minutul 70. După marcarea golului doi, tehnicianul Erik Lincar a închis jocul, încercând să „conserve” rezultatul. Acesta a apelat la trei mutări tactice, înlocuind jucători din avanposturi cu alţii mai defensivi. Astfel, Adrian Codin a fost schimbat cu Ovidiu Popescu în minutul 75, Bogdan Geantă a fost înlocuit cu Daniel Iancu în minutul 83, iar celălalt marcator, Adrian Popa, a fost substituit, în minutul 86, cu Mihai Deaconescu. Mai trebuie remarcat faptul că, deşi a evoluat numai câteva minute, Miţă Deaconescu a ratat o mare şansă de gol. În minutele de prelungiri, el putea duce scorul la 3-0 în favoarea echipei vâlcene, însă balonul expediat de acesta a lovit bara porţii adverse.Vâlceanul Octavian Vasile, căpitanul vechiului CSM, a avut o evoluţie destul de bună în tricoul echipei gazde. Mijlocaşul ofensiv s-a zbătut mult pentru Metalul, chiar dacă nu a reuşit să marcheze sau să ofere vreo pasă de gol. El a fost schimbat în minutul 80, fiind înlocuit cu Robert Cristian.

Caseta tehnică

CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Samson, Pârvulescu, I. Stoica (C), Briceag – Cârstoiu, Lircă, Geantă – Popa, N’Kongue, Codin. Antrenor Erik Lincar.

Metalul Reşiţa: Zimmermann – Creţu, Apostol, Tătaru, Murgoci – Enescu, Vaştag – Vasile (C), Opriţa, Szabo – Stoica. Antrenor Marian Pană.

Arbitri: Robert Dumitru – Braşov (central), Gabriel Stroe – Piteşti şi Daniel Ciocănea – Sibiu (asistenţi).

Vâlcea a depăşit Reşiţa în clasament, ajungând pe locul patru. Târgu Mureş a făcut „instrucţie” cu CS Universitatea Craiova

Partida dintre cele două formaţii a contat pentru etapa cu numărul trei din play-off-ul Seriei Vest a ligii secunde de fotbal. Graţie celor trei puncte contabilizate după victoria cu 2-0, CSM ajunge la un total de 16 puncte şi ocupă poziţia a patra în clasamentul general al play-off-ului. Echipa noastră se apropie la şapte-opt puncte de zona locurilor promovabile, ocupate de formaţiile CS Universitatea Craiova şi ASA Târgu Mureş. Cele două echipe din fruntea clasamentului s-au întâlnit în derby-ul etapei a treia. Fotbaliştii de la Târgu Mureş au produs o mare surpriză, după ce au predat o lecţie de fotbal „juveţilor” din Bănie. ASA s-a impus cu un categoric 4-1 şi a trecut pe primul loc în clasament. În ultimul meci al etapei a treia, Gloria Bistriţa a învins, pe teren propriu, codaşa FC Olt Slatina, scor final 2-1.

CSM va juca miercuri, la Slatina, în intermediară

Conform calendarului stabilit de către oficialii Federaţiei Române de Fotbal, etapa cu numărul patru a play-off-ului va fi una intermediară. Toate partidele din cadrul acestei runde se vor disputa miercuri, 7 mai, cu începere de la ora 18.00. Şi de această dată, pentru CS Municipal Râmnicu Vâlcea va urma un meci în deplasare. Elevii lui Erik Lincar vor evolua la Slatina, în compania „lanternei roşii”, FC Olt. Vâlcenii au nevoie de cele trei puncte, victoria fiind singura variantă pentru echipa noastră de a se menţine în lupta pentru promovarea în Liga I. Ulterior, în ultimul joc al turului play-off-ului, CSM va întâlni CS Universitatea Craiova. Meciul se va disputa sâmbătă, 10 mai, pe Stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea.