Echipa de handbal feminin a Norvegiei şi-a păstrat titlul de campioană olimpică

• alături de naţionala Muntenegrului, două jucătoare legitimate la CS Oltchim au câştigat medalia de argint

Minunea realizată de „războinicele” muntenegrence s-a spulberat în finala olimpică de la Londra. Prezentă pentru prima oară în scurta sa istorie la cea mai importantă întrecere sportivă de pe mapamond, naţionala de handbal feminin a micului stat balcanic a trebuit să se recunoască învinsă în faţa reprezentativei unei ţări în care handbalul a devenit un fenomen de masă. Norvegia şi-a apărat cu succes titlul de campioană olimpică cucerit cu prilejul ultimei ediţii, cea de la Beijing, din anul 2008. Însă, chiar şi împotriva unui asemenea gigant al handbalului feminin mondial, muntenegrencele s-au luptat, în stilul caracteristic, până în chiar ultimele minute ale partidei pentru cea mai strălucitoare medalie, cea de aur. Norvegia şi-a trecut un nou titlu olimpic în palmares, în primul rând graţiei forţei colective extraordinare pe care au demonstrat-o pe tot parcursul acestei olimpiade sportivele nordice. Spre deosebire, handbalistele muntenegrencee, deşi au un spirit de echipă demn de invidiat, au contat mai mult pe evoluţiile individuale ale supervedetelor Katarina Bulatovic şi Bojana Popovic – prima dintre ele transferată în această vară la campioana României, Oltchim Râmnicu Vâlcea. De altfel, cele două „gemene” ale handbalului muntenegrean au reuşit să îşi asigure şi primele poziţii în clasamentul celor mai bune marcatoare ale întrecerii londoneze. Partida din această seară a fost una de mare luptă, între doi granzi ai handbalului feminin, chiar dacă unul (Muntenegru) nici nu exista până în urmă cu câţiva ani pe „harta” acestui sport. Norvegiencele au dominat într-o oarecare măsură prima parte a meciului, reuşind să intre cu un avantaj de 3 goluri la pauză (scor 13-10). Însă, deşi Katarina Bulatovic a strălucit în acest joc poate mai puternic decât însuşi medalia de aur adjudecată de norvegience (înscriind nu mai puţin de zece goluri – un număr neobişnuit de mare pentru o singură jucătoare într-o finală olimpică), prestaţia sa nu a compensat în totalitate evoluţiile mai „şterse” ale unora dintre coechipierele sale. Nordicele au fost mai pragmatice în finalul partidei, au ştiut să „ţină de minge” secunde preţioase, prelungind atacurile până la intrarea în pasiv, sub protecţia „adăpostului” celor două-trei goluri pe care l-au avut aproape în permanenţă. Muntenegrencele au avut câteva minute de sclipire în ultima parte a reprizei secunde, atunci când au reuşit să egaleze situaţia la 19-19 şi 20-20. În pofida eforturilor depuse, handbalistele pregătite de tehnicianul Dragan Adzic au trebuit să se recunoască învinse la expirarea timpului regulamentar, naţionala Norvegiei fiind cea care a reuşit să se impună, scor 26-23. Alături de cele zece goluri marcate de Katarina Bulatovic, o altă handbalistă legitimată la Oltchim şi-a adus contribuţia în acest meci, Marija Jovanovic trecându-şi numele pe lista marcatoarelor de trei ori.