E sărbătoare mare la Vâlcea: echipa de handbal s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor

În urmă cu câteva minute, SCM Râmnicu Vâlcea a obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor de handbal feminin. Echipa pregătită de antrenorii Florentin Pera, Mia Rădoi și Ildiko Kerekeș Barbu a câștigat, pe teren propriu, întâlnirea disputată contra campioanei Suediei, Ik Savehof (scor final 28-20; 16-10 la pauză). Victoria, dar și evoluția convingătoare a fetelor noastre în acest meci foarte important cu Savehof i-au bucurat pe fanii echipei noastre, veniți, ca de obicei, în număr foarte mare în tribunele polivalentei. Pătimașii suporteri au apreciat dorința fetelor de a obține victoria (chiar la o diferență destul de clară) într-un meci în care și egalul era suficient pentru ca SCM Râmnicu Vâlcea să se califice între cele mai valoroase opt formații din handbalul feminin european.

După șapte ani de pauză, Vâlcea ajunge iar în fazele superioare ale Ligii Campionilor

La finalul partidei, suporterii au sărbătorit intens (unii dintre ei chiar pe teren, alături de jucătoare) această calificare foarte onorantă pentru o echipă care se află la prima ei prezență, sub actuala titulatură, în competiția-regină a handbalului feminin european inter-cluburi. Calificarea formației sprijinită de Primăria Râmnicu Vâlcea și de Consiliul Județean Vâlcea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor vine după o pauză de șapte ani în care nicio echipă din județ sau din regiune nu a mai atins fazele superioare ale acestei întreceri. După cum se cunoaște, performanța anterioară datează din primăvara anului 2013, atunci când Oltchim Râmnicu Vâlcea a atins faza semifinalelor, ratând de puțin o binemeritată calificare în marea finală a întrecerii.