După un meci de infarct, Ungaria a câştigat medalia de bronz!

• Serbia – Ungaria 33-33 (38-41 după prelungiri)

În urmă cu numai câteva momente, în capitala Serbiei s-a încheiat finala mică a Campionatului European de handbal feminin. Susţinute de un public extrem de vulcanic, gazdele au avut puterea să revină pe final, într-o întâlnire în care Ungaria a fost „vioara întâi”, şi să egaleze la 33 în ultimele secunde ale timpului regulamentar. Astfel s-a intrat în cele două reprize de prelungiri, fiecare de câte cinci minute, acolo unde tensiunea a atins cote maxime. Paradele portăriţei maghiară Eva Kiss, dar şi golurile marcate de Gorbicz şi Tomori în ofensivă au decis soarta jocului în numai un singur minut, Ungaria desprinzându-se decisiv în minutul opt al prelungirilor. Meciul s-a încheiat cu victoria maghiarelor (scor 41-38), Ungaria adjudecându-şi astfel medalia de bronz a Campionatului European.