Două medalii de aur pentru atleţi vâlceni

• Rareş Toader şi Cristian Manea au câştigat titlurile naţionale la juniori I în probele de aruncarea greutăţii şi săritura în înălţime

Week-end-ul trecut, în Sala „Lia Manoliu” din Bucureşti s-au defăşurat Campionatele Naţionale de atletism indoor ale juniorilor I. La startul competiţiei s-au aliniat 376 de atleţi (230 la masculin şi 146 la feminin), reprezentând 92 de cluburi din întreaga ţară. CS Chimia Râmnicu Vâlcea a participat la întrecere cu trei sportivi. Rareş Toader, Cristian Manea şi Daniel Martalogu au concurat în probele de aruncarea greutăţii, săritura în înălţime, respectiv alergare pe distanţa de 60 metri plat.

Conform spuselor directorului adjunct al Clubului Spor­tiv Chimia Râmnicu Vâlcea, Lelioara Alexan­drescu (foto), cei trei sportivi s-au comportat foarte bine pe parcursul întrecerii. Ei au înregistrat rezultate notabile chiar dacă cei mai mulţi dintre sportivii înscrişi în competiţie aveau vârste mai mari. Rareş Toader a făcut din nou spectacol în proba de aruncarea greutăţii. Deşi la categoria juniori I este folosită o bilă metalică mai grea (6 kg) decât cea cu care aruncă de obicei la juniori II (5 kg), atletul din Călimăneşti şi-a depăşit uşor contracandidaţii. Cu o aruncare ce a măsurat 18,04 metri, Toader a câştigat medalia de aur la proba în care promite să se lupte pentru medalii chiar şi la Olimpiada de juniori din China, programată în acest an. Tot o medalie de aur a obţinut şi Cristian Manea, în proba de săritura în înălţime. Acesta a sărit fix 2 metri în proba sa şi a câştigat titlul naţional la juniori. Şi Daniel Martalogu a avut o prestaţie bună, el încheind pe locul patru în proba de alergare în viteză pe distanţa de 60m plat. Timpul în care Martalogu a parcurs această distanţă a fost unul foarte bun, 7,22 secunde.

„Sunt foarte mulţumită de evoluţiile celor trei sportivi. Ei s-au pregătit foarte bine, au muncit mult, iar rezultatele acestea deosebite sunt pe deplin meritate. Nu sunt deloc întâmplătoare. Aşa cum ştiţi, Rareş Toader a fost desemnat cel mai bun sportiv din judeţul Vâlcea în anul 2013. La modul în care a început anul 2014, are toate premisele să mai obţină o dată această distincţie individuală. Rareş se pregăteşte pentru Olimpiada de juniori din China, acolo unde ne dorim din tot sufletul să obţină o medalie. Acesta este chiar şi unul dintre obiectivele Federaţiei Române de Atletism. Şi Cristian Manea a concurat cu succes la Bucureşti şi a câştigat medalia de aur la săritura în înălţime. La fel ca în proba de la tineret, el a sărit exact 2 metri. Daniel Martalogu a venit pe locul patru în proba de 60m plat, acesta fiind un loc destul de bun dacă ne gândim că a avut o concurenţă foarte mare”, ne-a declarat Lelioara Alexandrescu, director adjunct CS Chimia Râmnicu Vâlcea.