Damila continuă lupta pentru promovare!

• după victoria cu Unirea Alba Iulia (1-0), trupa pregătită de Erik Lincar rămâne pe locul al doilea în clasamentul Seriei Vest

Miercuri, în cadrul etapei interme­diare pe care Federaţia Română de Fot­bal a programat-o la nivelul ligii secunde, Damila Măciuca a întâlnit, la Drăgăşani, o formaţie cu mare tradiţie în „sportul rege” din ţara noastră. Meciul susţinut în compania uniriştilor din Alba Iulia a pus ceva probleme fotbaliştilor pregătiţi de Erik Lincar, vâlcenii asudând din greu pentru câştigarea celor trei puncte puse în joc. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Iosif Melcea, în minutul 68, după mai mult de douăzeci de minute de superio­ritate numerică a celor de la Măciuca (Poto­pea de la oaspeţi a văzut cartona­şul roşu chiar în debutul reprizei secunde pentru cumul de galbene). Cu acest succes, Damila rămâne pe locul secund în clasamentul Seriei Vest, poziţie care, la finalul întrecerii competiţionale asigură prezenţa în Liga I. Primul loc este ocupat în continuare de liderul autoritar al acestei serii, Corona Braşov, cu 20 de puncte (trei mai mult decât
Măciuca).

Vâlcea, tot „lanternă”

Iar dacă Damila adună puncte pen­tru a rămâne cât mai sus în clasament, CSM pierde puncte pe bandă rulantă. Municipalii au ratat miercuri o nouă şansă de a „evada” câteva poziţii în ie­rar­hia Seriei Vest, ACS Poli Timişoara impunându-se în Zăvoi cu scorul de 2-0 (Boldea ’20, Bălace ’62). Vâlcenii rămân astfel pe ultima poziţie cel puţin până la meciul din etapa a X-a, atunci când vor întâlni, în deplasare, o fostă prim-divizio­nară, CS Mioveni.