„Cupa Vâlcii”, dominată de boxerii cluburilor râmnicene

Devenită o tradiţie în judeţul nostru, întrecerea pugilistică amicală, intitulată „Cupa Vâlcii”, a fost organizată şi în acest an. La finele săptămânii trecute, în zilele de 3 şi 4 martie, sala de sport a Colegiului Forestier din Râmnicu Vâlcea a fost gazda concursului ce a reunit la startul său peste 90 de practicanţi ai acestui sport de contact din majoritatea judeţelor ţării. Şi de această dată, la buna organizare a evenimentului a contribuit Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Vâlcea.

Judeţul nostru a fost reprezentat la acest concurs de pregătire în vederea abordării cu succes a competiţiilor oficiale care vor urma (unele chiar începând cu această lună) de opt sportivi. Ei au reuşit să înregistreze rezultate foarte bune, fiecare câştigând duelurile programate împotriva adversarilor proveniţi de la diferite cluburi de profil din ţară. Astfel, Clubul Sportiv Chimia din Râmnicu Vâlcea s-a făcut remarcat prin boxerii: Constantin Mihai (categoria 46 kg), Albert Stoian (54 kg), Răzvan Vîlcea (69 kg) şi Adrian Mihai (81 kg); în timp ce, de la Clubul Sportiv Şcolar, cei patru învingători au fost: Andrei Lepădatu (categoria 35 kg), Andrei Udubaşa (46 kg), Robert Pletea (tot 46 kg) şi Giuliano Obadă (66 kg). La finalul întrecerii, câştigătorii au fost premiaţi cu diplome şi cupe.