CSM a pierdut primul meci amical

• trupa lui Erik Lincar a cedat la limită în faţa ilfovenilor de la FC Clinceni
Înaintea aflării deciziei de afiliere definitivă a CS Universităţii Craiova, cea care a trimis jucătorii de la CS Municipal în „şomaj tehnic”, elevii antre­norului Erik Lincar apucaseră să joace un prim meci amical. Par­tida s-a disputat sâmbătă dimi­neaţa, pe stadionul din Curtea de Argeş, în compania unei alte echipe cu o situaţie incertă înain­tea noului sezon. FC Clinceni a fost adversara vâlcenilor, grupare ce poate promova în Liga I chiar dacă a încheiat pe locul patru în Seria Est a ligii secunde de fotbal. Formaţia ilfoveană vrea să profite de problemele financiare de la Rapid Bucureşti, echipă care a terminat pe locul al doilea, dar şi de faptul că ocupanta locului al treilea, Unirea Slobozia, nu a depus dosarul de licenţiere. Dacă vor obţine dreptul de a promova în Liga I, oficialii de la FC Clinceni anunţă că echipa se va muta în judeţul Argeş şi va evolua în primul eşalon sub numele de Academica Piteşti.
Întâlnirea dintre CSM Râmnicu Vâlcea şi FC Clinceni nu a fost tocmai una spectaculoasă. Jocul a fost mai mult de vacanţă, fără miză, ambii antreori apelând la jucători tineri sau veniţi în probe. Echipa noastră putea deschide scorul aproape de finalul primei reprize, dar nou-venitul Enache Câju s-a pripit în faţa porţii adverse. Şi Bogdan Geantă putea marca pentru CSM. La mijlocul reprizei secunde, atacantul vâlcean şi-a trecut în cont o mare ocazie. A şutat însă imprecis şi meciul părea să se îndrepte spre un deznodământ fără goluri. Nu a fost însă aşa deoarece Ispir de la Clinceni a reuşit o execuţie spectaculoasă de la limita careului mare râmnicean. Mingea şutată de acesta în cros s-a oprit în plasa porţii apărate de Popescu, iar FC Clinceni s-a impus cu 1-0. Mai trebuie spus că echipa noastră va continua seria meciurilor de verificare, însă numele adversarelor şi programul jocurilor vor fi anunţate la finalul acestei săptămâni.