CSM a pierdut derby-ul Olteniei

• eşecul suferit sâmbătă la Slatina a scos echipa noastră din cursa către play-off
Plecaţi spre Slatina chiar în ziua partidei cu FC Olt, dar cu gânduri mari de a se întoarce cu maxim de puncte, fotbaliştii de la CS Municipal nu au reuşit să „rupă gura târgului”. Sâmbătă, în cel de-al doilea meci oficial din 2015, râmnicenii aveau nevoie disperată de toate cele trei puncte ale întâlnirii de la Slatina, orice alt rezultat fiind practic similar cu eliminarea din cursa către calificarea în play-off-ul Seriei Vest a ligii secunde de fotbal. Din păcate, după o primă repriză mai bună, jocul echipei noastre a suferit enorm în partea secundă, slătinenii reuşind să se impună în cele din urmă. Singurul gol al întâlnirii de sâmbătă a fost marcat de „veteranul” Bobi Verdeş, fostul prim-divizionar aducând cele trei puncte în contul echipei sale printr-un şut expediat din afara careului mare vâlcean. Faza cu pricina s-a întâmplat în minutul 62, municipalii nereuşind să restabilească egalitatea în jumătatea de oră pe care au avut-o ulterior la dispoziţie până la finalul partidei.
Astfel, după înfrângerea la limită de la Slatina suferită în etapa a XVIII-a a Seriei Vest, scor 1-0 în favoarea echipei gazdă, Vâlcea îşi poate face calculele pentru play-out. Doar o minune ar mai putea aduce echipa noastră în postura de a se califica între cele mai bune şase echipe din întrecerea ligii secunde de fotbal. În acest moment, CS Municipal se află pe locul şapte, la cinci puncte în urma grupării care poate face pasul spre play-off de pe locul şase, Olimpia Satu Mare. În numărul de mâine al publicaţiei noastre vom reveni cu mai multe amănunte pe marginea acestui subiect.