CS Oltchim a realizat „dubla” cu HC Zalău

faza_handbal_zalau1Handbalistele campioanei României au întâlnit în aceste zile, pe propriul teren, una dintre cele mai puternice formaţii din campionatul intern, HC Zalău. În primul meci, cel disputat miercuri, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, „galacticele” lui Jakob Vestergaard au trecut fără probleme de mai modestele eleve pregătite de Gheorghe Tadici – actualul tehnician al echipei naţionale a României, scor 28-17 (12-7 la pauză). Cele mai bune marcatoare din tabăra „chimistelor” au fost portugheza Alexandrina Barbosa cu 11 reuşite, urmată de extrema Iulia Curea şi pivotul Oana Manea, fiecare cu câte două goluri marcate.

Cea de-a doua întâlnire, disputată în dimineaţa zilei de joi, tot în Sala Polivalentă, a fost mai specială doar prin prisma faptului că structura acesteia a fost alcătuită din trei reprize de câte douăzeci de minute şi nu doar două reprize de câte treizeci de minute, aşa cum se întâmplă în cazul unui meci de handbal regulamentar. Însă, pe lângă acest amănunt organizatoric, mai nimic nu a fost diferit faţă de primul joc amical dintre cele două formaţii, cel disputat miercuri. Oltchimul a dominat şi cel de-al doilea meci, portugheza Alexandrina Barbosa fiind din nou cea mai bună marcatoare a partidei, cu 7 reuşite. Ajutată de Adina Meiroşu şi Oana Manea (fiecare cu câte şase goluri marcate), Iulia Managarova şi Adriana Nechita (câte patru goluri), dar şi mai tinerele lor colege Eliza Buceschi şi Daniela Băbeanu (cu câte o reuşită), vâlcencele şi-au securizat victoria, impunându-se fără probleme, cu un categoric 29-21. Handbalistele de la CS Oltchim vor continua în perioada următoare antrenamentele la Sala Sporturilor „Traian”, primul turneu de pregătire fiind programat abia la sfârşitul acestei luni, atunci când râmnicencele vor participa în Ungaria, în cadrul puternicei competiţii amicale, intitulate Szabella Cup.