CS Oltchim a obţinut o nouă victorie în campionatul intern

faza_handbal9• „chimistele” au învins în această seară fosta formaţie a Melindei Geiger, HCM Baia Mare. Luminiţa Huţupan-Dinu a revenit în poarta Oltchimului după o pauză de aproape trei ani!

Primul joc al noului an calendaristic, disputat pe teren propriu, a adus sportivelor pregătite de Radu Voina un adversar relativ modest, ocupanta poziţiei a opta din campionatul Ligii Naţionale, HCM Baia Mare. Pentru vâlcence, partida din cadrul etapei cu numărul nouă a reprezentat cel de-al doilea meci oficial disputat în acest an, primul având loc miercuri la Brăila, atunci când Oltchimul s-a impus în faţa gazdelor de la Handbal Club Dunărea, cu scorul de 33-30.
Partida de duminică seară din Sala Sporturilor „Traian” a fost controlată în totalitate de multiplele campioane ale României, chiar dacă maramureşencele au făcut tot posibilul pentru a menţine scorul cât mai apropiat pe tabela de marcaj. Handbalistele Oltchimului au trecut încă din primele minute de obişnuita perioadă de tatonare din startul meciului şi au luat cu asalt poarta adversă. Valentina Ardean şi Iulia Managarova au făcut „ravagii” pe extreme, scorul în minutul 20 fiind de 16-5 în favoarea vâlcencelor. Minutul 21 este cel în care Luminiţa Huţupan îşi face debutul după o pauză destul de îndelungată (perioadă în care a dat naştere unei fetiţe), ea reuşind câteva intervenţii care au reamintit publicului din Sala Sporturilor de perioada în care făcea adevărate minuni în poartă. Pauza le-a găsit pe „chimiste” cu un avantaj confortabil de douăsprezece goluri (24-12), ultimul gol fiind înscris chiar de către tânărul pivot de numai 17 ani, Nicoleta Safta, handbalistă transferată în această iarnă de la CS Chimia Râmnicu Vâlcea. În actul secund, vâlcencele au mai redus „turaţia”, băimărencele având ocazia de a trece de 20 de goluri marcate. Surprizele plăcute ale reprizei secunde au fost Patricia Vizitiu şi Roxana Han, jucătoare ce au reuşit să treacă peste accidentările survenite anterior şi care au revenit la forma ce le-a consacrat odinioară. La final, Oltchimul s-a impus pe deplin meritat cu scorul de 46-23, rezultat care menţine şi chiar detaşează gruparea râmniceană ca lider autoritar al campionatului intern, cu 18 puncte acumulate (maximul posibil după primele nouă runde disputate), la trei „lungimi” distanţă înaintea ocupantei locului secund. Cele mai bune marcatoare ale partidei din tabăra „chimistă” au fost Valentina Elisei cu 10 reuşite, Iulia Managarova 7, Iulia Curea 7 şi Adriana Nechita 5. Pentru maramureşence s-au remarcat Aneta Pârvuţ cu 5 goluri marcate, Ioana Negraia 4 şi Alexandra Ciunt 3.
Dar iată care au fost rezultatele complete ale etapei a IX-a, desfăşurată în acest final de săptămână pe prima „scenă” a handbalului feminin românesc: Universitatea „Neptun” Constanţa – SCM Craiova 36-25 (18-12 a fost scorul consemnat la pauza întâlnirii); Corona Braşov – CSM Bacău 34-25 (17-9); HC Oţelul Galaţi – CSM Ploieşti 30-21 (16-13); Universitatea „Jolidon” Cluj – HC Dunărea Brăila 32-28 (15-11); CSM Bucureşti – HC Zalău 26-26 (12-16); HCM Roman – CSM Cetate Devatrans 26-26 (15-14) şi evident, CS Oltchim Râmnicu Vâlcea – HCM Baia Mare 46-23 (24-12). În urma „contabilizării” rezultatelor înregistrate, partea superioară a clasamentului Ligii Naţionale se prezintă astfel: CS Oltchim 18p; HC Oţelul 15p; HC Zalău 13p; HC Dunărea 13p; Universitatea „Jolidon” 12p; CSM Ploieşti 9p şi Corona Braşov 8p.
Runda viitoare, cea cu numărul zece, se va disputa miercuri, 18 ianuarie. Calendarul acesteia va fi următorul: HCM Baia Mare – Universitatea „Jolidon” Cluj; CSM Ploieşti – HCM Roman; HC Dunărea Brăila – CSM Bucureşti; Universitatea „Neptun” Constanţa – HC Oţelul Galaţi; SCM Craiova – CSM Bacău (toate meciurile vor avea loc începând cu ora 11.00); HC Zalău – Corona Braşov (începând cu 17.00); etapa urmând să se încheie în aceeaşi zi, o dată cu partida de la Deva, care va opune ocupanta poziţiei a opta, CSM Cetate Devatrans şi liderul CS Oltchim. Jocul va începe de la ora 19.00 şi va fi transmis în direct de către postul de televiziune DigiSport2.