Cronica celei mai importante zi a sportului vâlcean: cu un ochi râdem, iar cu altul plângem

• HCM Râmnicu Vâlcea – Neptun Constanţa 26-17

• CSM Râmnicu Vâlcea – Metalul Reşiţa 1-1

În urmă cu puţin timp, cele mai importante două evenimente sportive ale acestei săptămâni au ajuns la final. În Sala Sporturilor „Traian”, echipa de handbal feminin HC Municipal Râmnicu Vâlcea a învins Universitatea Neptun Constanţa, scor final 26-17 (13-10 la pauză). Acest succes a adus multă fericire în inimile iubitorilor sportului vâlcean. Formaţia sprijinită de Primăria Râmnicului a reuşit cea de-a treia victorie din acest sezon competiţional şi a câştigat turneul locurilor 10-12 din play-out-ul Ligii Naţionale. Astfel, jucătoarele pregătite de antrenoarea Simona Gogârlă s-au salvat de la retrogradarea în eşalonul inferior. Ele au asigurat locul echipei noastre în viitorul sezon al celei mai importante întreceri handbalistice din România, dar şi un final de sarcină mai uşor antrenoarei lor.

Vestea tristă a venit dinspre Stadionul „Municipal” din Parcul Zăvoi. Deşi CSM Râmnicu Vâlcea pornea cu prima şansă în disputa cu Metalul Reşiţa, fotbaliştii pregătiţi de antrenorul Erik Lincar au dat cu „bâta-n baltă” în faţa unei formaţii care nu mai poate spera la promovarea în Liga I. Chiar dacă veneau după succesul de poveste izbutit la Târgu Mureş, municipalii au reuşit doar o remiză cu metaliştii din Reşiţa, scor final 1-1. Echipa oaspete a deschis scorul printr-un gol marcat de către un fotbalist născut în Vâlcea, Octavian Vasile, în minutul 57. Peste numai trei minute, Vâlcea a restabilit egalitatea după ce Adrian Codin a transformat în gol o lovitură de la unsprezece metri. A fost însă primul şi ultimul gol al vâlcenilor din acest joc, partida încheindu-se cu o remiză. După acest rezultat, echipa noastră este ca şi eliminată din lupta pentru promovarea în Liga I, cele două locuri promovabile fiind practic acontate de către CS Universitatea Craiova şi ASA Târgu Mureş. În celelalte două meciuri din play-off-ul Seriei Vest din liga secundă de fotbal, CS Universitatea Craiova a învins ASA Târgu Mureş (scor 2-0), iar Gloria Bistiţa s-a impus pe terenul slătinenilor de la FC Olt cu scorul de 3-0. În acest moment, clasamentul play-off-ului se prezintă astfel: CS U. Craiova 33 puncte, ASA Târgu Mureş 31p, CSM Râmnicu Vâlcea 27p, Gloria Bistriţa 24p, Metalul Reşiţa 22p, FC Olt Slatina 12p – cu menţiunea că primele două locuri asigură promovarea în Liga I.

Pentru toţi iubitori fotbalului, mai amintim faptul că, într-un meci care a început la ora 18.00 şi a contat pentru prima manşă a semifinalelor play-off-ului Ligii a IV-a, duelul dintre CS Şirineasa şi Flacăra Horezu s-a încheiat la egalitate, scor final 2-2 (1-1 la pauză).