Cristina Neagu a revenit pe teren după o pauză de douăzeci de luni!

• cea mai bună jucătoare a lumii în anul 2010 a evoluat cinci minute în partida de la Braşov şi a marcat un gol

Handbalistele de la Oltchim au oferit ultimul show galactic înaintea debutului în grupele Ligii Campionilor impunându-se, aşa cum ne-au obişnuit în ultimele sezoane, fără emoţii împotriva adversarelor din campionatul intern. Partida din această seară de la Braşov a contat pentru etapa cu numărul cinci din Liga Naţională, disputându-se în avans faţă de celelalte jocuri ale acestei runde, programate duminică. Chimistele au dominat cu autoritate prima parte a meciului, reuşind să îşi adjudece un avans confortabil de nouă goluri diferenţă (scor 19-10) încă de la pauza întâlnirii. Repriza secundă a fost mai puţin spectaculoasă, braşovencele de la Corona împăcându-se cu ideea înfrângerii. Râmnicencele au apăsat mai puţin pedala de acceleraţie, scorul final indicând un succes al Oltchimului la unsprezece goluri diferenţă (scor 34-23). Graţie acestei victorii, campioana României continuă să domine de pe primul loc clasamentul Ligii Naţionale.

Însă, pe lângă succesul anticipat şi mai ales meritat trecut în contul sportivelor pregătite de danezul Jakob Vestergaard, jocul de la Braşov din această seară va rămâne în amintirea iubitorilor handbalului din ţara noastră pentru cu totul alt motiv. După o pauză de douăzeci de luni, cea mai bună jucătoare a lumii în anul 2010 a revenit în această seară pe teren! Cristina Neagu a închis astfel toate „gurile rele” care îi prevedeau sfârşitul carierei la numai 24 de ani, dovedind că are suficientă putere psihică (atât de utilă unui sportiv de clasă mondială) pentru a trece peste orice obstacol. Chiar dacă nu era sigur că o va folosi în jocul de la Braşov, Jakob Vestergaard le-a oferit fanilor din acest oraş prezenţi în tribune prilejul de a o vedea în premieră pe Cristina Neagu din nou pe teren. Mai mult decât atât, handbalista bucureşteană a reuşit în cele cinci minute în care a evoluat să marcheze şi un gol din lovitură de la 7 metri, oferind totodată şi trei pase decisive colegelor sale.

„Când mă uit în urmă, numai eu ştiu cât am suferit”

La sfârşitul partidei de la Braşov, Cristina Neagu a declarat: „Am avut mari emoţii, nu doar pentru că reveneam pe teren, ci pentru că revenirea a fost la Braşov. Sunt fericită că mi-a ieşit tot ce mi-am dorit, atât mie cât şi echipei, dar încă mai am mult de muncă. Oricum era important să-mi reiau pregătirile şi să încep antrenamentele. Când mă uit în urmă numai eu ştiu cât am suferit. Mai simt dureri dar medicul m-a prevenit de acest lucru şi mi-a spus că durerile vor dispărea în timp. După cât am suferit nici nu mai contează durerile, ci doar că sunt în teren”.

Următorul joc al Oltchimului va avea loc duminică, 14 octombrie, începând cu ora 19.00. Atunci, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea, galacticele vor întâlni pe Hypo Viena (campioana Austriei), întâlnirea contând pentru prima etapă a grupei A din cadrul Ligii Campionilor.