În Superligă, Costeștiul a fost la cinci minute de un pas greșit: salvați de soldatul „Dede”!

Cinci minute – atât a lipsit pentru cel dintâi pas greșit al liderului Superligii vâlcene, Minerul Costești. «Ortacii» au disputat, sâmbătă, o partidă în compania celor de la AFC Băbeni, echipă mereu surprinzătoare și ambițioasă. Scorul de 3-2 pentru munteni are o poveste care merită spusă fiind vorba de un meci neașteptat de strâns. Scorul a fost deschis după zece minute, când liderul a primit un penalty, iar oaspeții au rămas fără un om. Când toată lumea se aștepta la un meci liniștit, Băbeniul a egalat. Și nu doar o dată, ci de două, adică de fiecare dată când minerii au marcat din două lovituri de pedeapsă și au sperat să fi tranșat meciul în favoarea lor. Cu aproximativ cinci minute până la final, GPS-ul Costeștiului, adică soldatul „Dede” Trașcă a condus cele trei puncte înapoi spre vistieria liderului, după un meci pe muchie.