Corona a învins la Vâlcea şi a urcat pe primul loc în Seria Vest

• CSM – Corona Braşov 0-1 (Coman ’9)

• în această situaţie, Damila Măciuca are nevoie de o minune pentru a ajunge în Liga I

Sâmbătă, pe stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea, gazdele de la CSM au întâlnit formaţia braşoveană Corona, într-unul dintre derby-urile etapei a XXVII-a. Partida a avut o miză deosebită pentru oaspeţi, un succes obţinut în Parcul Zăvoi echivalând cu apropierea promovării în Liga I. Iar scopul principal pentru care ardelenii au venit la Vâlcea a fost atins încă din minutul 9, prin reuşita lui Ion Coman, fotbalist care a marcat unicul gol al întâlnirii. El a speculat atunci o gravă greşeală în defensiva gazdelor şi a înscris cu un şut plasat la colţul lung al buturilor apărate de Adrian Pascal. Mai motivaţi, braşovenii au deţinut în continuare iniţiativa şi au trecut în alte câteva rânduri, pe parcursul primei reprize, pe lângă marcarea unui nou gol. Pauza a venit însă repede, iar municipalii au lăsat impresia, după ce au ieşit de la vestiare, că sunt capabili să părăsească neînvinşi terenul. Însă, totul s-a spulberat precum un balon de săpun după numai câteva acţiuni modeste ale gazdelor, spre nemulţumirea spectatorilor din tribune, care sperau şi credeau cu tărie într-un rezultat pozitiv care să ajute Damila. Chiar dacă braşovenii nu au mai fost la fel de incisivi ca în prima parte a întâlnirii, mulţumindu-se mai mult să anihileze firavele acţiuni de atac ale râmnicenilor, nici aceştia din urmă nu prea s-au „omorât cu firea” şi au tratat superficial puţinele şanse pe care le-au avut de a pune în pericol poarta oaspeţilor. Exact aşa s-au derulat „ostilităţile” în minutul 70, când mijlocaşul de bandă dreaptă Octavian Vasile a fost găsit excelent cu o centrare, singur la limita careului advers, însă preluarea acestuia a lăsat de dorit şi gazdele au risipit o nouă şansă importantă.

Fără nimic notabil pe parcursul ultimelor 20 de minute, oaspeţii pregătiţi de antrenorul Daniel Bona şi-au „alimentat” liniştiţi conturile cu trei puncte, care se pot dovedi decisive în lupta pentru promovare, chiar în detrimentul unei alte formaţii din judeţul nostru, Damila Măciuca. După această rundă, Corona are un avantaj de şase puncte în faţa elevilor lui Claudiu Niculescu, în timp ce ACS Poli Timişoara, cealaltă mare favorită la promovare, îşi menţine ecartul de cinci puncte; cu trei etape rămase de jucat până la final. În plus, din cauza retragerii unor formaţii, Damila Măciuca a fost nevoită să stea în această rundă, „verzii” risipind astfel, fără vina lor, şansa de a acumula puncte şi a se menţine foarte aproape de ocupantele primelor două locuri.

Încurajările „vicelui” Ioniţă şi prezenţa fotbaliştilor Damilei în tribune nu au avut efect asupra municipalilor

Cum la o partidă cu o asemenea miză nu puteau lipsi nici reprezentanţii autorităţilor locale, viceprimarul Râmnicului, Gheorghe Ioniţă, a încercat să ofere o „mână de ajutor” unui coleg liberal, senatorului Dan Niţu (fondatorul echipei Damila, prezent şi el la meci), mergând la vestiare şi discutând cu fotbaliştii CSM-ului pentru a-i motiva să dea totul pe teren şi să obţină măcar un rezultat de egalitate. Din păcate, eforturile acestuia nu au dat roade şi, fără a-i suspecta pe municipali că nu şi-ar fi apărat corect şansele, putem doar concluziona că Damila avea mult de câştigat dacă râmnicenii ar fi fost mai atenţi în defensivă. De asemenea, la meciul de sâmbătă a asistat majoritatea fotbaliştilor de la Damila Măciuca, alături de antrenorul lor, Claudiu Niculescu. Ei au trebuit să plece însă trişti la finalul întâlnirii, Corona securizându-şi în mare măsură cu victoria din Zăvoi promovarea în Liga I.

Rezultatele consemnate în runda a XXVII-a (sâmbătă, 18 mai)

Clasament

#        Echipă                M      V        E        Î        Glv.            P

13.Unirea Alba Iulia       22      3        2        17      12-52          11

14.Voinţa Sibiu             0        0        0        0        0-0              0

15.FC Timişoara            0        0        0        0        0-0              0

*locurile 1-2 promovează în Liga I, iar 12-15 retrogradează în Liga a III-a