Centrul Naţional a obţinut cea de-a patra victorie în Divizia A de handbal feminin

Sportivele pregătite de Luminiţa Huţupan-Dinu şi Victorina Bora au evoluat, la finalul săptămânii trecute, pe teren propriu, în compania Universităţii „Constantin Brâncuşi” din Târgu Jiu. Jocul disputat în faţa grupării gorjene a contat pentru etapa a IX-a din Seria Vest a ligii secunde de handbal feminin din cadrul Diviziei A. Chiar dacă nu aveau o situaţie tocmai „roz” în clasament, echipa Centrului Naţional de Excelenţă din Râmnicu Vâlcea ocupând doar un modest loc şase (având trei victorii şi cinci înfrângeri înaintea ultimei runde), handbalistele râmnicene s-au motivat foarte bine pentru meciul împotriva unei formaţii destul de incomode, aşa cum este Universitatea Târgu Jiu. Gruparea gorjeană s-a dovedit inferioară celei din Râmnicu Vâlcea cu precădere în prima repriză a întâlnirii (tabela de marcaj indica 13-9 la finalul acesteia), atunci când gazdele au acumulat diferenţa necesară de scor pentru a-şi securiza victoria. Chiar dacă repriza secundă a fost mult mai echilibrată, gorjencele încercând să revină în „cărţi” pentru un rezultat favorabil lor, vâlcencele au ştiut cum să gestioneze finalul partidei, impunându-se în cele din urmă la cinci goluri diferenţă, scor 26-21.

În urma acestui succes, CNOE Râmnicu Vâlcea ajunge la patru victorii obţinute în primele nouă etape din turul Seriei Vest a ligii secunde şi acumulează 12 puncte, consolidându-şi poziţia a şasea în clasament. În următoarele două etape (ultimele din turul campionatului), handbalistele Centrului de Excelenţă vor evolua pe terenul liderului SC Mureşul Târgu Mureş (sâmbătă, 23 noiembrie), iar apoi, pe teren propriu, în compania echipei clasate pe locul secund, CSM Slatina (sâmbătă, 30 noiembrie).