„Balon cu oxigen” din Liga Naţională

• CS Oltchim – HC Zalău 29-24

După „şocul” suferit duminică, în prima etapă din cadrul grupelor princi­pale ale Ligii Campionilor, înfrângere surprinzătoare cu Rail Cargo Hungaria, handbalistele de la CS Oltchim şi-au luat ieri revanşa, măcar parţial, în faţa suporterilor. Sportivele pregătite de Jakob Vestergaard au câştigat disputa din prima etapă a returului sezonului intern, impunându-se în faţa formaţiei clasată pe locul patru, HC Zalău, scor 29-24.

Chiar dacă nu au strălucit, având momente în care au fost dominate de adversare, râmnicencele au evoluat în stilul caracteristic campionatului, forţând atât cât a fost nevoie pentru a-şi adjudeca victoria. Debutul a fost favorabil chimistelor, Nechita, Barbosa sau Bulatovic aducând campioana României în avantaj, încă din primele minute. Pe parcursul primei reprize, sălăjencele pregătite de Gheorghe Tadici au mai redus din ecartul ce le separa de galactice, apropiindu-se ameninţător pe tabelă. Vâlcencele au avut însă câteva minute foarte bune în finalul primului act, golurile reuşite în acest interval de timp făcând ca, la pauză, Oltchimul să deţină un avantaj de patru goluri (14-10).

Chimistele au continuat jocul bun şi după revenirea de la vestiare, iar avansul de pe tabelă a devenit mai consistent. Evoluţia raportului de forţe dintre cele două tabere a căpătat o turnură neaşteptată după minutul 40. Nemulţumit de jocul elevelor sale, Gheorghe Tadici a cerut time-out, unul în care a avut multe lucruri de reproşat handbalistelor de la Zalău, primind şi cartonaş galben pentru depăşirea timpului regulamentar. Bine „muştruluite”, acestea au revenit pe teren cu mult mai multă determinare, iar avantajul pe care îl aveau chimistele a început uşor-uşor să se „topească”. Din fericire pentru campioanele României, oaspetele au avut puterea să susţină ritmul intens impus de Tadici de pe marginea terenului doar câteva minute, vâlcencele revenind la conducerea „osti­lităţilor” pe finalul partidei. În cele din urmă, meciul s-a înche­iat aşa cum se anticipa, cu victoria Oltchimului (scor 29-24).

„Să bateţi la Ljubljana!”

La finalul întâlnirii dintre Oltchim şi Zalău, membrii galeriei „Brigada Zăvoi” le-au transmis un îndemn clar sportivelor pregătite de danezul Vestergaard: „Să bateţi la Ljubljana!”. Aceştia au făcut astfel referire la următorul meci pe care galacticele îl vor susţine, cel contând pentru etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor, programat duminică, 10 februarie, pe terenul campioanei Slove­niei, Krim Mercator.

„Dacă îşi închid telefoanele şi internetul, sigur câştigă în Slovenia”

Antrenorul de la HC Zalău şi selecţionerul României totodată, Gheorghe Tadici, a felicitat, la finalul întâlnirii, handbalistele de la Oltchim pentru victoria obţinută. Acesta a mai făcut o declaraţie interesantă, afirmând că, poate mai presus de orice, handbalistele au nevoie de concentrare pentru a-şi îndeplini obiectivul propus în partida de duminică: „Dacă îşi închid telefoanele şi internetul, sigur câştigă la Ljubljana. Consider că, în acest moment, cel mai important pentru ele e să rămână concentrate numai pe acest joc. Sunt sigur că au valoare să câştige în Slovenia”.