Baia Mare speră să calce pe urmele Oltchimului în Liga Campionilor

• campioana României este aproape de calificarea între cele mai bune opt echipe ale Europei

Chiar dacă formatul de disputare a Ligii Campionilor la handbal feminin este diferit de cel cu care erau obişnuiţi iubitorii handbalului pe vremea în care Oltchimul făcea legea în această competiţie, sportul românesc cu „mingea mică” are din nou reprezentantă la nivel înalt. Campioana en-titre, HCM Baia Mare, este prezentă în grupele principale ale celei mai puternice întreceri inter-cluburi din Europa şi se luptă pentru o calificare istorică în sferturile competiţiei. Gruparea din nordul ţării a început bine noul an la nivel european, cu o victorie pe terenul suedezelor de la Savehof. Ulterior, „multinaţionala” din Maramureş a cedat pe propriul teren în faţa mult mai puternicei ETO Gyor. Însă, cea de-a treia etapă a grupelor principale a fost din nou cu noroc pentru fetele pregătite de tehnicianul sloven Tonje Tiselj. Duminică, acestea au evoluat pe terenul danezelor de la Viborg şi aveau mare nevoie de un succes pentru a se menţine în calculele calificării în sferturi. Şi, deşi au trudit din greu, mult doritul succes a venit în cele din urmă. Baia Mare s-a impus dramatic pe terenul cunoscutei grupări daneze, fostă adversară a Oltchimului, scor 31-30.
În urma acestui succes, campioana României rămâne pe poziţia a cincea în grupa principală din care face parte, însă are şanse consistente să încheie între primele patru clasate şi să se califice în sferturi. Pentru aceasta, Baia Mare trebuie să acumuleze şase puncte (două victorii) din ultimele trei meciuri. Iar „ecuaţia” la care ne referim nu se anunţă foarte complicată, având în vedere că rivalele directe ale maramureşencelor pentru calificarea în sferturi, Savehof şi Viborg, vor veni să joace în România. În celălalt meci, Baia Mare va avea o misiune mai complicată, însă nu imposibilă, pe terenul unguroaicelor de la ETO Gyor.