Baia Mare calcă pe urmele Oltchimului

• campioana României poate evita Buducnost în sferturile Ligii, dacă va încheia grupa principală pe locul al treilea

Ca şi calificată în sferturile de finală ale celei mai puternice întreceri inter-cluburi din handbalul feminin european după victoria de senzaţie obţinută duminică, pe teren propriu, cu IK Savehof (scor 34-24), HCM Baia Mare speră acum la mai mult. Campioana României en-titre şi lidera la zi a Ligii Naţionale vrea să calce pe urmele legendarei Oltchim Râmnicu Vâlcea şi să ajungă în „careul de aşi” al Ligii Campionilor. Iar succesul contra suedezelor de la Savehof a deschis noi oportunităţi pentru gruparea maramureşeană, aceasta având posibilitatea matematică de a evita cel mai puternic adversar în sferturile de finală, Buducnost Podgorica.
Minunea la care facem referire ar fi posibilă dacă Baia Mare nu va pierde meciul din etapa viitoare de pe terenul unguroaicelor de la Gyor, iar în ultimul joc va trece pe teren propriu de formaţia daneză Viborg. De asemenea, în penultima rundă, este necesar ca Viborg să nu câştige în faţa campioanei Norvegiei, Larvik HK. Dacă rezultatul acestei „ecuaţii” va fi favorabil în cele din urmă campioanei României, HCM Baia Mare va termina Grupa a II-a principală pe locul al treilea. Astfel, echipa noastră va avea o misiune mai lejeră în sferturile competiţiei, acolo unde ar urma să întâlnească pe Dinamo Volgograd (campioana Rusiei) sau pe Thuringer (campioana Germaniei).