Baia Mare a pierdut la Gyor

• campioana României rămâne „în cărţi” pentru sferturile Ligii
Duminică, HCM Baia Mare a încercat să scrie istorie pentru hand­ba­lul feminin românesc şi să intre în galeria selectă a celor mai bune opt cluburi de pe continent. Gruparea din nordul ţării avea nevoie de o victorie pe terenul deţinătoarei trofeului Ligii Campionilor, însă nici un rezultat de egalitate nu era de aruncat. Campioana României a început în forţă partida de la Gyor şi a condus în cea mai mare parte a primei reprize. Unguroaicele au ieşit însă din pasa proastă şi au reuşit să intre la „cabine” cu un avantaj de două goluri, scor 12-10. Ajutată de evo­lu­ţiile excelente ale unor jucătoare precum Susann Muller, Aniko Kova­csics sau Heidi Loke, campioana ţării vecine nu a lăsat loc de suprize în repriza secundă. Maghiarele au controlat cu autoritate ultima jumă­tate de oră şi s-au impus destul de clar în faţa româncelor, scor 29-23.

Campioana României poate evita Buducnost în sferturi

În pofida înfrângerii suferită duminică, Baia Mare este aproape calificată în sferturile de finală ale celei mai puternice întreceri inter-cluburi din handbalul feminin european. Însă campioana României poate spera la mai mult, chiar la calificarea de pe locul al treilea. În ultima etapă a Grupei a II-a principale, Baia Mare are nevoie de un succes pe teren propriu cu Viborg, dar şi ca Metz să nu câştige acasă cu ETO Gyor. Toată această „ecuaţie” ar face ca Baia Mare să se califice în sferturile de finală de pe locul al treilea şi să evite redutabila Buducnost Podgorica. Astfel, echipa noastră ar urma să întâlnească pe Dinamo Volgograd (campioana Rusiei) sau Thuringer (campioana Germaniei).
Clasament: Larvik 18p, ETO Gyor 14p, Viborg 7p, Metz 6p, HCM Baia Mare 6p şi IK Savehof 3p.