Aur și argint pentru luptătorii profesorilor Lupu

La finalul săptămânii trecute, în municipiul Tulcea s-a desfășurat faza finală a Campionatului Național de Lupte Greco-Romane, întrecere destinată juniorilor. Cluul Sportiv Școlar Râmnicu Vâlcea a fost reprezentat de către mai mulți sportivi. Elevii profesorilor Ilie (foto) și Cornel Lupu au avut prestații deosebite, doi dintre cei patru participanți obținând medalii. Alexandru Măndică a câștigat medalia de aur la categoria 50 kg, în timp ce Radu Zarioiu a luat argintul la 96 kg. Eduard Lăzăroiu și Florin Albulescu au obținut de asemenea rezultate bune, încheind competiția pe locul cinci, la categoriile de greutate 55 kg, respectiv 120 kg. Făcând bilanțul la finalul întrecerii de la Tulcea, CSȘ Râmnicu Vâlcea a încheiat pe un onorabil loc patru, la nivel național, în clasamentul echipelor.

„Sunt foarte mulțumit de prestația sportivilor de la Secția Lupte Greco-Romane a clubului nostru în faza finală a turneului de la Tulcea. Toți au avut evoluții foarte bune și le doresc mult succes în competițiile următoare. Sper ca prin evoluțiile lor tot mai bune, palmaresul clubului nostru să crească. Zilele acestea, pe 29 și 30 aprilie, ei sunt prezenți la faza pe zonă a Campionatului Național Școlar de Lupte Greco-Romane. Aceasta se desfășoară la Brașov. Cred că, prin valoarea lor, vor obține dreptul de a participa la faza finală a acestor campionate sportive finale, ce vor avea loc, în zilele de 16, 17 și 18 mai, în București. De asemenea, vreau să precizez faptul că sunt foarte mulțumit de parteneriatul pe care noi îl avem cu CS Chimia Râmnicu Vâlcea. Sportivii noștri, după ce termină perioada junioratului, sunt transferați acolo și își pot continua activitatea sportivă la nivel de seniori”, ne-a declarat directorul Clubului Sportiv Școlar Râmnicu Vâlcea, Nicolae Bugheanu.