Adrian Codin menţine Vâlcea în lupta pentru promovarea în Liga I

• FC Olt Slatina – CSM Râmnicu Vâlcea 0-2 (0-1 la pauză)

• „CraiOlguţa” s-a împiedicat acasă de Reşiţa, scor 1-2

• ASA Târgu Mureş „galopează” de una singură spre Liga I după succesul cu 1-0, obţinut pe terenul Gloriei

În urmă cu puţin timp, fotbaliştii de la CSM Râmnicu Vâlcea au câştigat un meci extrem de important în economia play-off-ului Seriei Vest din liga secundă. Cu prilejul etapei a IV-a, ei au evoluat în deplasare, în compania slătinenilor de la FC Olt. Dată fiind situaţia nu tocmai „roz” din clasament, CSM avea nevoie ca de aer de cele trei puncte în meciul de astăzi pentru a rămâne în ecuaţia promovării în Liga I. Municipalii nu au dezamăgit nici în cel de-al doilea meci disputat cu Erik Lincar pe banca tehnică şi au bifat un succes răsunător pe terenul ultimei clasate din play-off. Adrian Codin (foto), alias „Cobra din Şirineasa”, a fost arma secretă a echipei noastre în meciul de astăzi. Tânărul atacant a marcat ambele goluri cu care CSM s-a impus la Slatina. Mai întâi, în minutul 4, Codin a înscris dintr-o centrare venită de la Daniel Iancu, vâlceanul speculând şi lipsa de reacţie a portarului slătinean Bugiu. Acelaşi jucător a risipit emoţiile echipei noastre pe final de meci. În minutul 84, Adrian Codin a executat o lovitură liberă indirectă din suprafaţa de pedeapsă a gazdelor. El a trimis în forţă balonul, acesta ricoşând din bară în plasa porţii. Meciul s-a încheiat cu victoria vâlcenilor, scor final 2-0. În urma acestui succes, CSM acumulează 19 puncte, rămâne pe locul patru în clasament, însă se apropie la un punct de ocupanta poziţiei a treia, Gloria Bistriţa, şi la patru de echipa de pe locul al doilea, CS Universitatea Craiova. În alte meciuri ale etapei a IV-a din play-off, Reşiţa a produs surpriza pe terenul „CraiOlguţei”, impunându-se cu 2-1, iar ASA Târgu Mureş a câştigat, în deplasare, la Bistriţa.