„A fost un joc tacticizat de la început până la sfârşit”

• Niculescu a găsit „vinovatul” pentru semieşecul cu Mioveni

Antrenorul principal de la CSM Râmnicu Vâlcea a oferit, zilele trecute, pentru site-ul oficial al clubului, primele explicaţii pentru cel de-al doilea rezultat de egalitate obţinut în acest sezon, după numai patru etape disputate. Fără victorie şi gol marcat în deplasare (după 0-0 la Slatina, în prima etapă, şi 0-0 la Piteşti cu CS Mioveni, în runda de sâmbătă), Claudiu Niculescu a mărturisit că, în mod cert, echipa sa merita să obţină mai mult din cele două deplasări, însă neşansa sau imprecizia fotbaliştilor au făcut ca în „contul” grupării vâlcene să intre numai două puncte. Referitor la ultimul joc, cel disputat la Piteşti împotriva fostei prim-divizionare CS Mioveni, antrenorul principal de la CSM Râmnicu Vâlcea a afirmat că, dacă nu s-ar fi pus atât de mult accentul pe partea tehnică a întâlnirii, în disputa de sâmbătă se puteau înscrie şi goluri, iar gruparea olteană ar fi avut prima șansă la victorie: „A fost un joc tacticizat de la început până la sfârşit. Am avut avantaj numeric din minutul 50, dar nu am reuşit să concretizăm, pentru că şi gazdele s-au mobilizat. Am dominat jocul, dar steril. Am avut şi bară, dar una peste alta, rezultatul este echitabil. Felicit băieţii pentru efortul depus, atât s-a putut. Suntem în grafic, avem plus doi la adevăr, dar nu reuşim să spargem bariera meciurilor din deplasare. La prima impresie, am părea mulţumiţi cu acest rezultat, dar am avut o repriză un om în plus. După aspectul jocului, nici noi, nici ei, nu meritam victoria. Mergem mai departe, ne aşteaptă meciul cu Bistriţa”.

Moldovan: „Puteam câştiga dacă marcam în ultimul minut”

În replică, antrenorul gazdelor, Ion Moldovan, a declarat că rezultatul este unul echitabil şi a lăudat formația pregătită de Claudiu Niculescu pentru efortul depus, dar a mărturisit că Mioveniul putea câștiga cele trei puncte dacă marca la ultima fază a întâlnirii: „Băieţii mei şi-au dorit foarte mult victoria şi au încercat să facă tot ce se putea pentru aceasta. Cred că dacă aveam puţină şansă, în ultimul minut puteam marca. După eliminare a trebuit să modificăm şi sistemul de joc, schimbând registrul tactic pentru a conserva rezultatul. Este un scor echitabil, deşi, sincer, nu sunt mulţumit de faza de construcţie şi de ofensivă. Unii jucători nu au maturitatea necesară. Suntem în căutări, în încercarea de a face o echipă care să aibă apetit ofensiv. Rezultatul este echitabil, prin prisma faptului că aproape o repriză am jucat 10 la 11. De când am venit, avem două jocuri în care am marcat doar un gol şi nu sunt mulţumit”